Dzielnica XVIII

Klub Rodziców: Spotkanie z psychologiem

karinoW czasie spotkania porozmawiamy o konsekwencjach stosowania klapsów i innych metod, w ocenie naukowców kontrowersyjnych i nie sprzyjających rozwojowi dziecka, a także o stanowiących źródło takiego postępowania kłopotach rodziców w radzeniu sobie z przeżywanymi emocjami. Dowiemy się jak ważne jest wyznaczanie granic, zdolność do konsekwencji w zachowaniu w połączeniu z aktywnym słuchaniem dziecka, a także umiejętność nazywania swoich emocji i oczekiwań. Przedstawimy konstruktywne metody i zachęcimy do ćwiczenia nowych umiejętności. Zajęcia prowadzone będą metodą warsztatową, z wykorzystaniem osobistych doświadczeń.

5.02. godz. 17.30, Klub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4)

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ obowiązuje 50% ceny. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Dzieci do lat 3 biorą udział w zajęciach wyłącznie pod opieką rodziców lub prawnych opiekunów.

 

Projekt Wspólna Sobota: Gigantyczne rzeźby z kartonu

klub_jedrusKlub Jędruś zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu Projekt Wspólna Sobota, podczas którego stworzymy i ozdobimy przestrzenne fantastyczne rzeźby oraz konstrukcje, wykorzystując do budowy kartonowe pudła. Spotkanie stanowić będzie okazję do plastycznej ekspresji oraz posłuży rozwijaniu wyobraźni przestrzennej.

2.02. godz. 11.30-13.00, Klub Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a)

Wstęp: 1 zł od osoby dorosłej/zajęcia. Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ obowiązuje 50% ceny. Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Dzieci do lat 3 biorą udział w zajęciach wyłącznie pod opieką rodziców lub prawnych opiekunów.

 

IPN zaprasza na wykład "Jałta w polskiej perspektywie" - 6.02.2019

jaltaOddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zapraszają do Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia” IPN w Krakowie (ul. Dunajewskiego 8) na wykład dr. Pawła Naleźniaka pt. „Jałta w polskiej perspektywie” – środa, 6 lutego 2019, godz. 18.

Konferencja jałtańska (4-11 lutego 1945) zdecydowała o powojennych losach Europy, w tym Polski. Podczas spotkań Wielkiej Trójki – Winstona Churchilla, Franklina Delano Roosevelta i Józefa Stalina – kontynent podzielono na strefy wpływów. Jego środkowo-wschodnia część popadła w całkowitą i długotrwałą zależność od Moskwy. Dla krajów takich jak Polska miało to zasadnicze konsekwencje polityczne, społeczne, ekonomiczne i kulturowe.

Więcej…
 

Zaadoptuj przestrzeń, 30 stycznia 2019, 18.00 Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida os. Górali 5.

przeswitZapraszamy serdecznie na ostatnie z cyklu 3 spotkań, dotyczących terenów dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Będzie to podsumowanie studiów i badań na temat potrzeb, możliwości i metod utworzenia parku kulturowego na terenach dawnego lotniska krakowskiego.

Utrwalenie wyjątkowo cennych obszarów zieleni - pozostałości lotniska które zachowało przez prawie przestrzeń rakowickich błoń i otwartych terenów rolnych jest jednym z najważniejszych zadań Miasta. Są to tereny będące zwornikiem Śródmieścia, Prądnika Czerwonego i Nowej Huty. Wzbogacone są niezwykle cenną ofertą kulturalną - Muzeum Lotnictwa Polskiego i Muzeum Inżynierii Miejskiej, Tauron-Areny zaś w przyszłości - Małopolskiego Centrum Nauki. Na terenie tym działają uczelnie wyższe - Politechnika Krakowska i Akademia Wychowania Fizycznego oraz ośrodki wysokich technologii w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej Czyżyny. Z drugiej strony jest to obszar silnie deformowany przez zabudowę deweloperską, przenikającą się z niezagospodarowanymi terenami zieleni. Obszar zawiera cenne zespoły zabudowy inżynieryjnej lotniska z lat 1912-1953, unikatowe zbiory Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz przykłady starszych zespołów fortyfikacyjnych i koszarowych. Na tym terenie powiodły się akcje zabezpieczenia dwóch dużych zespołów zieleni parkowej - tzw. Parku Lotników Polskich (położonego jednakże na terenach pofortecznych a nie polotniskowych) oraz "Lotniczego Parku Kulturowego" - uratowanego przez Muzeum Lotnictwa Polskiego, zachodniego fragmentu dawnego lotniska. Idea i inwestycja ta, podjęta już w 1992 r., będąca parkiem kulturowym w rzeczywistości, lecz nie w myśl Ustawy o Ochronie Zabytków i Opiece nad Zabytkami z 2003 r., wymaga rozszerzenia i sformalizowania.

Więcej…
 

Plenerowa wystawa "Wielkopolanie ku Niepodległej" - Kraków, 17 stycznia (czwartek), godz. 18:00

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na pl. Szczepański w Krakowie, gdzie odbędzie się 17 stycznia 2019 r. wernisaż plenerowej wystawy „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919”, zorganizowanej przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości przy współpracy m.in. z poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

17 stycznia 2018 r., Plac Szczepański, godz. 17:00

Więcej…
 

"Kierunek PRACA!" - płatne staże z możliwością zatrudnienia

kpJeśli skończyłeś 30. roku życia, szukasz pracy, jesteś osobą niepracującą masz szansę na znalezienie wymarzonego zajęcia. Ruszył bowiem nabór do nowego projektu „Kierunek PRACA!”, stanowiącego wsparcie dla osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy.

Nabór do projektu trwa do 25 stycznia 2019 r.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z:

1. Płatnych staży z możliwością późniejszego zatrudnienia. Każdy staż jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb uczestników.
2. Dodatkowym bonusem jest udział w bezpłatnych warsztatach i szkoleniach zawodowych dopasowanych do potrzeb i predyspozycji Uczestników Projektu.
3. Wszyscy Uczestnicy Projektu mają też gwarancję wsparcia ze strony osobistego opiekuna i innych specjalistów, również tych branżowych.
4. Udział w programie gwarantuje zwrot kosztów dojazdu na warsztaty i do miejsc stażowych.
5. Osobom, które opiekują się dzieckiem do lat 7 lub inną osobą zależną zapewniamy zwrot kosztów opieki podczas odbywania stażu oraz szkolenia

Więcej…
 

Klub Rodziców: Zajęcia sensoryczne - 10 paluszków

karinoPodczas zajęć dzieci z pomocą rodziców tworzyć będą prace plastyczne z wykorzystaniem metody malowania dziesięcioma palcami. Proponowane warsztaty sensoryczne służą rozwojowi wyobraźni, pobudzają ekspresję artystyczną oraz stymulują zmysł czucia.

5.02. godz. 16.00, Klub Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Truskawkowa 4)

Więcej…
 

Oszaleli Anieli - jasełka

anieliCzy aniołom zdarza się oszaleć i co z tego może wyniknąć? Czy pasterze mogą się lenić, a do tego spierać z królami? Kto podsuwa złe pomysły Herodowi? Odpowiedzi na te pytania poznają widzowie widowiska „Oszaleli Anieli”.

1.02. godz. 17.00, Klub Dukat Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Styczna 1)

Więcej…
 

"Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego" 30 stycznia 2019 r., godz.18.00, Pałac Krzysztofory

myslenie_miastemNa kolejnym spotkaniu z cyklu Salon Książki Krakowskiej przedstawimy Państwu katalog wystawy Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego Prezentowana w Kamienicy Hipolitów wystawa, czynna do 22 kwietnia 2019 r., to pierwsza muzealna ekspozycja poświęcona twórczości Jana Zawiejskiego – jednego z najważniejszych krakowskich architektów przełomu XIX i XX wieku.

Za koncepcją wystawy stoi przekonanie, że architektura jest jak tekst, w którym zapisano opowieść o mieście: o relacjach łączących mieszkańców, ich zbiorowej tożsamości, o gospodarce, nowoczesności oraz władzy. Jaką historię o Krakowie można wyczytać z twórczości Jana Zawiejskiego?

Więcej…
 

Otwórz Uszy. Tu i Teraz: Ile teatru w muzyce. O tym jak instrumentalista staje się performerem.

tu_terazTrzecie spotkanie w ramach drugiej edycji cyklu “Otwórz uszy. Tu i teraz”. Prowadzą muzycy ze Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble. Wstęp wolny.

28 stycznia 2019 r., godz. 18.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Muzyka od początku swego istnienia poszukuje nowych form wyrazu. Przez stulecia rozwój ten objawiał się poprzez poszerzanie dozwolonych zestawień dźwięków, poprzez odkrywanie nowych stosunków pomiędzy akordami, poprzez wynajdowanie nowych instrumentów. Dwudziesty wiek zwrócił uwagę słuchaczy na wizualną stronę wykonywanie muzyki. Począwszy od eksperymentów Johna Cage'a, poprzez twórczość Mauricio Kagela, Georgesa Aperghisa, Karlheinza Stockhausena czy naszego Bogusława Schaeffera rozwija się nurt zwany teatrem muzycznym, czy też teatrem instrumentalnym. Istotą tego zjawiska jest opisanie akcji scenicznej w sposób charakterystyczny dla muzyki, dokładnie określający przebieg czasowy utworu, w przeciwieństwie do tradycyjnego scenariusza, który pozostawia dużą dowolność w kształtowaniu napięć czasowych. Zagadnienia teatru muzycznego przybliży Państwu Spółdzielnia Muzyczna Comntemporary Ensemble w Ośrodku Kultury Norwida 28 stycznia 2019 roku.

Więcej…
 

Półtora miliona złotych przeznaczyła krakowska huta ArcelorMittal Poland na zieleń, edukację i inicjatywy społeczne w 2018 r.

drzewaOd działań na rzecz zazielenienia miasta po edukację, wychowanie, sport i kulturę. Z myślą o najmłodszych i seniorach, ze społeczną integracją w tle – w 2018 roku ArcelorMittal Poland we wszystkich oddziałach przeznaczył ponad 3 mln zł na wsparcie blisko setki projektów i działań społecznych. Prawie połowa tej kwoty trafiła do grodu Kraka. Dzięki wsparciu krakowskiej huty w minionym roku za prawie 1,5 mln zł zrealizowano w Krakowie 44 projekty społeczne.

Ubiegłoroczne działania ArcelorMittal Poland skupiały się na zieleni. Tej w Krakowie nigdy dość, a tego, jak jest ważna, nikomu nie trzeba wyjaśniać. Krakowska huta w 2018 roku najmocniej wspierała swoich najbliższych sąsiadów – mieszkańców Nowej Huty – zachęcając ich do wspólnych działań na rzecz otaczającej ich przyrody.

Więcej zieleni w Nowej Hucie

Podczas zorganizowanego wiosną pikniku rodzinnego przy kopcu Wandy z ponad setką mieszkańców i Zarządem Zieleni Miejskiej udało się wysprzątać okolice kopca Wandy, pomalować zniszczone ławki i zasadzić nowe drzewa. W grudniu, kontynuując akcję porządkowania kopca Wandy firma dosadziła tam jeszcze 1000 odpowiednio dobranych krzewów. Planty Bieńczyckie z kolei zyskały młode drzewka, a park Wadów – nowe, zielone i uporządkowane oblicze.

Więcej…
 


Strona 2 z 187


 

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)